تبلیغات
مجله پایداری سرو سرخ ((کانون دانش آموختگان ادبیات پایداری فارس)) - 33كتاب برتر از منظر ما
مکان تبلیغات متنی شما
درباره ما
آخرین مطالب
لینکستان
آمار سایت
 
مکان تبلیغات شما مکان تبلیغات شما Create your flash banner online in 5 step
                             معرفی 33 رمان برتر ایرانی و خارجی


معرفی 33 رمان برتر ایرانی و خارجی برای خریددوستداران كتاب

 

ردیف

نام كتاب

نویسنده

ناشر

1

جاده جنگ

منصور انوری

سوره مهر

جایزه جلال ال احمد از گران‌ترین جایزه‌های ادبی دنیاست؛ اما داوران این جایزه هیچ وقت در میان رمان های ایرانی هیچ اثری را نپنسدیده‌اند. «جاده‌جنگ» اولین رمان ایرانی است که امسال توانست این جایزه را دریافت کند. یک رمان فعلا شش جلدی که نثر شاهکاری دارد. می‌گویند این کتاب رکورد «کلیدر» دولت‌آبادی را خواهد زد. در خرید این شش جلد شک نکنید.

2

من او

رضا امیرخانی

افق

می‌دانم تکراری است؛ اما باور کنید هر چه فکر کردیم رمان فارسی زبانی شیرین‌تر و بهتر از از «من او» پیدا نکردیم. «من او» مذهبی‌ترین رمان عاشقانه‌ی ادبیات فارسی است.

3

پیرمرد و دریا

ارنست همینگوی

افق

برای کسانی که ادعای ادبیات و خواندن رمان و امثال آن را دارند، نخواندن شاهکار رمان نویسی همینگوی، یک فاجعه است!

4

شاه بی شین

محمد کاظم مزینانی

سوره مهر

اگر می‌خواهید زندگی پرماجرای محمدرضاشاه را با یک لحن و عجیب و غریب و جمله‌های مطنطن مرور کنید و به خصوصی‌ترین لحظات آن سرک بکشید، خواندن این کتاب پرفروششدیداً توصیه می‌شود.  خود دانید!

5

انجمن مخفی

احمد شاکری

مرکز اسناد انقلاب اسلامی

یکی از بهترین نمونه‌های رمان تاریخی همین کتاب است. نگاهی به تاریخ مشروطه با روایت سه داستان موازی جذاب با قلم کاملاً حرفه‌ای احمد شاکری.

6

جنایت و مکافات

داستایوفسکی

خوارزمی

اگر اعصابش را دارید، آن را بخوانید، واگرنه خواندن کتابی با این تعلیق دیوانه کننده که حاصل قلم استادانه‌ی داستایوفسکی است، به هر کسی توصیه نمی‌شود.

7

سه دیدار با مردی که از فراسوی باور ما می‌آمد

نادر ابراهیمی

سوره مهر

شک نکنید که آشنایی با ابعاد بکر زندگی حضرت امام خمینی (ره) به لطف قلم رمان نویس قهاری چون مرحوم نادر ابراهیمی یک تجربه‌ی ویژه محسوب می‌شود.

8

آبلوموف

ایوان گنجاروف

امیرکبیر، فرهمند

گنجاروف در این داستان شما را به زندگی مردی پرتاب می‌کند که پس از بازنشستگی تصمیم می‌گیرد فقط روی رختخوابش لم بدهد و بخوابد.  تا جایی که حتی عشق هم نمی‌تواند او را نیم خیز کند!

9

حافظ هفت

اکبر صحرایی

سوره مهر

«حافظ هفت» روایت داستان سفر مقام معظم رهبری به شیراز به صورت یک رمان است که ماجرای آن بیشتر حول دو شخصیت اصلی به نام جعفر و پانوسیان (یک نویسنده‌ی مسیحی) می‌گردد.

10

مردی در تبعید ابدی

نادر ابراهیمی

روزبهان

کتابی در باب زندگی ملاصدرای شیرازی با قلم شیرین نادر ابراهیمی که خود در مورد آن چنین می‌گوید: «زندگی با ملاصدرا، به ابعادی از زندگی من معنا بخشید. شاید این کار را، «مردی باتبعید ابدی» بتواند با دیگران هم بکند؛ یعنی، خدا کند که این طور بشود...»

11

تالار پذیرایی پایتخت

محمدعلی گودینی

سوره مهر

این کتاب که در جوایز ادبی همچون جلال، کتاب سال، جایزه کتاب فصل، جایزه شهید حبیب غنی‌پور شایسته‌ی تقدیر شناخته شده، روایتی است با محوریت زندگی یک کارگر در سال‌های 41 و 42 هم‌زمان با وقایعی چون انقلاب سفید و 15 خرداد.

12

دیلماج

حمیدرضا شاه آبادی

افق

بازهم یک رمان تاریخی! اما این بار با یک لحن کاملاً نزدیک به روایت مستند که شما را شگفت‌زده می‌کند. ماجرای زندگی میرزا یوسف در ایام منتهی به مشروطه و سفر او به فرنگ و آشنایی با میرزا ملکم خان...

13

سوران سرد

جواد افهمی

سوره مهر

فضاسازی در این کتاب به شدت حرفه‌ایست. فضای برفی و سخت پادگان مرزی با قلم عالی افهمی خواندنی از کار درآمده است. به خصوص اگر پای ضدانقلاب و کومله هم به این پادگان باز شود. راستی این کتاب برگزیده‌ی جایزه‌ی شهید غنی پور هم بوده...

14

در  غرب خبری نیست

اریش ماریا رمارک

ناهید

این شاید بهترین کتاب ضد جنگ دنیا باشد. روایت چند دانش‌آموز آلمانی که با تحریک و تشویق معلم مدرسه عازم جنگ جهانی اول می‌شوند، اما به زودی می‌فهمند که آنها نه قهرمان، که قربانیانی سخت درمانده‌اند.

15

نامیرا

صادق کرمیار

کتاب نیستان

یک رمان مذهبی تاریخی در مورد زندگی عبدالله ابن عمیر؛ مردی که در فتنه‌های قبیله‌ای و سیاسی‌بازی‌های بنی‌امیه ‌می‌خواهد بی‌طرف بماند. اما...

16

ناله‌های عشق

نصرالله قادری

کتاب نیستان

کتابی با سه راوی؛ که هر سه راوی یک نفر است. راوی مردی‌ست از طایفه‌ی فارس که ایرانیان هنوز هم به او افتخار می‌کنند. راوی سلمان فارسی است.

17

قدیس

ابراهمی حسن بیگی

کتاب نیستان

کشیش مسیحی کتابی قدیمی و خطی از یک مرد تاجیک می‌یابد که در مورد زندگی امیرمومنان است. او به زودی می‌فهمد که این مرد تاجیک جان خود را به خاطر این کتاب از دست داده است...

18

شماس شامی

مجید قیصری

افق

شماس محافظ ویژه‌ی جالوت نماینده‌ی امپراتوری روم در شام است. در اثر وقایعی، نامه‌ای از او به دست یزید حاکم شام می‌افتد؛ حالا یزید به شماس مشکوک شده و فکر می‌کند او به حسین ابن علی (ع) کمک کرده است...

19

مامور

علی موذنی

نیستان

نویسنده که آدم نامدار و مطرحی است. موضوع هم که داستان نویسنده‌ای است که هر چه تلاش می‌کند دیگر نمی‌تواند بنویسد؛ تا جایی که در آسایشگاه روانی بستری می‌شود. داستان تم مذهبی هم که دارد.  خب چرا نباید این کتاب را خواند؟

20

ای کاش گل سرخ نبود

منیژه آرمین

سوره مهر

بعضی‌ها می‌گویند این رمان تاریخی که به دوران رضاخان می‌پردازد، یک کتاب زنانه است؛ البته پربیراه هم نمی‌گویند. اما روایت یک زن از دوران رضاخان در این کتاب آن‌قدر خواندنی از کار درآمده که مطالعه‌ی آن به همه توصیه شود.

21

آنک آن یتیم نظرکرده

محمدرضا سرشار

به‌نشر

مطمئن باشید اگر این کتاب ناشر بهتری داشت، حتما جز پرفروش‌ها بود. روایت داستانی محمدرضا سرشار از زندگی پیامبر اعظم (ص) آن قدر جذاب بوده که مورد توجه مقام معظم رهبری هم قرار گیرد.

22

آفتاب در حجاب

سید مهدی شجاعی

کتاب نیستان

خیلی‌ها روضه را همانطور که هست دوست دارند و خیلی تلفیق آن را با هنر نمی پسندند. اما قلم سید مهدی شجاعی در این کتاب به قدری شیوا و جذاب است که این روضه‌ی داستانی از عاشورا را برای سخت‌پسندان هم گوارا می‌کند.

23

آخرین پدرخوانده

ماریو پوزو

افق

در مورد «آخرین پدرخوانده» همین کفایت می‌کند که بگوییم منبع اصلی ساخت سه‌گانه‌ی پدرخوانده همین کتاب است.

24

خورشید بر شانه‌ی راست‌شان می تابید

جواد افهمی

هیلا

روایت ماجرای ترور اشرف پهلوی در فرانسه در بستر یک رمان تم اصلی این کتاب است. جالب آنکه بیشتر وقایع این رمان در سیستان و بلوچستان می‌گذرد و نه در فرانسه. اگر کنجکاو شدید، توصیه ما مطالعه‌ی این کتاب است.

25

کشتن مرغ مقلد

هارپرلی

امیرکبیر

یک بار در یک تحقیق بین المللی به عنوان تاثیرگزار ترین رمان تاریخ انتخاب شد. فیلمی که از آن ساخته شده هم جز بهترین فیلم‌های تاریخ سینماست و هنوز هم این رمان محبوب‌ترین رمان انگلیسی‌ها محسوب می‌شود. یک رمان اخلاقی با موضوع تعصبات نژادی مردم آمریکا و ظلم آنها به سیاه‌پوستان. کافی نیست؟

26

خوشه‌های خشم

جان اشتاین بک

امیرکبیر

جز 40 رمان مهم تاریخ ادبیات است. داستان زندگی یک خانواده‌ی فقیر آمریکایی که سفری را برای آینده‌ی بهتر آغاز می‌کنند. روایتی از جامعه‌ی خشن آمریکای در آغاز دوره‌ی ماشینیسم، جامعه‌ای که می‌خواهد به هر قیمتی پیشرفت کند. در یک کلام؛ شاهکار است.

27

سوربز

ماریو بارگاس یوسا

علم

اگر از دیکتاتورها بپرسید که از کدام نویسنده بیشتر از بقیه متنفرند، شک نکنید که می‌گویند بارگاس یوسا. او عاشق روایت زندگی دیکتاتورهاست. در این کتاب هم  او به زندگی رافائل تروخیو دیکتاتور اهل دومینیکن پرداخته. یک کتاب خوشخوان از یک نویسنده‌ی مهم.

28

زوربای یونانی

نیکوس کازانتزاکیس

خوارزمی

زوربای یونانی را باید خواند تا فهمید که چطور شیطان در غرب تئوریزه شده است. رمانی از نویسنده‌ی کتاب جنجالی آخرین وسوسه‌ی مسیح. راستی این کتاب در مورد شباهت فکری روشنفکران ما با روشنفکران خارجی هم تصویر روشنی به شما ارائه  می‌دهد.

29

پدران و پسران

ایوان تورگینیف

امیر کبیر

ماجرای اختلافات ایدئولوژیک و غیر ایدئولوژیک پدران و پسران، همیشه‌ دغدغه‌ی ملت‌ها بوده است. پدران محافظه‌کار و پسران رادیکال! اما این بهترین رمانی است که با این موضوع می توانید بخوانید.

30

درۀ گل سرخ

استرید لیندگرن

سوره مهر

یک کتاب عمیق! این بهترین توصیفی است که می‌شود کرد. مخصوصاً اگر آدم عمیقی مثل محمدرضا سرشار آن را ترجمه کرده باشد. کتابی که بعد از خواندن هم شما را رها نخواهد کرد.

31

جاده

کور مک کارتی

مروارید

یک کار آخرالزمانی بی‌نظیر البته به روایت غربی. دنیا دارد روزهای پس از یک فاجعه‌ی بزرگ را تجربه می‌کند و ما در این میان با پسر و پدری از نسل بازماندگان فاجعه همراه می‌شویم...

32

راز

استیفن کینگ

افق

اگر هیچکاک در سینما سلطان دلهره است، استفن کینگ در ادبیات بر عرصه‌ی دلهره و تعلیق حکم‌فرمایی می‌کند. راز هم یکی از بهترین کتاب‌های پر از تعلیق اوست.

33

ارتباط ایرانی

علی موذنی

سوره مهر

انتشار این رمان مهم علی موذنی پس از چهارده سال و البته با ویرایش جدید خیلی ها را مشتاق خواندن این کتاب کرده است. نگاهی به ایران و انقلاب آن از دیدگاه یک امریکایی.

با تشكر از اكبر صحرایی
 
صفحات
نویسندگان
آرشیو مطالب
برچسب ها
امكانات جانبی