تبلیغات
مجله پایداری سرو سرخ ((کانون دانش آموختگان ادبیات پایداری فارس)) - دارو دسته دارعلی(اكبرصحرایی)
مکان تبلیغات متنی شما
درباره ما
آخرین مطالب
لینکستان
آمار سایت
 
مکان تبلیغات شما مکان تبلیغات شما Create your flash banner online in 5 step

اکبر صحرایی نویسنده توانای شیرازی با پایان جنگ با نوشتن خاطرات خود و دوستانش نویسندگی را به صورت حرفه‌ای تجربه کرد و نویسندگی‌اش را مدیون جنگ می‌داند.

به گزارش شیرازنا اکبر صحرایی نویسنده توانای کشورمان متولد ۱۳۳۹ شیراز است. وی تحصیلات خود را تا مقطع کارشناسی رشته مدیریت ادامه داده و قبل از انقلاب مطالعه را به صورت جدی با داستان‌های محمود حکیمی‏، جلال آل احمد‏ و آثار کلاسیک جهان آغاز کرد و نویسندگی‌اش را مدیون جنگ می‌داند. وی با پایان جنگ با نوشتن خاطرات خود و دوستانش نویسندگی را به صورت حرفه‌ای تجربه کرد. خاطرات و بعدها داستان‌های او در مجله‌ی تخصصی کمان، روزنامه‌ی ایران ،ماهنامه‌ی عصر پنج شنبه، خبر جنوب‏، عصر و … به چاپ رسیده است و اولین کتاب وی مجموعه داستان جنگ به نام «کانال مهتاب» بود که در سال ١٣٧٨ به چاپ رسید. یک سال بعد از انتشار این کتاب، مجموعه داستان «هزار و نه» را منتشر کرده و کتاب بعدیش نیز مجموعه داستانی با عنوان «خمپاره خواب آلود» بود که موضوعی طنز داشته و در سال ١٣٨٢ به چاپ رسید و مورد استقبال علاقمندان ادبیات قرار گرفت. همچنین این کتاب جایزه پنجمین جشن فرهنگ فارس را به خود اختصاص داد.

با توجه به آثار خبرسازی که از اکبر صحرایی، نویسنده توانای شیرازی  در سطح کشور منتشر شده است بر آن شدیم در یک مصاحبه اختصاصی بیشتر با پرونده هنری وی آشنا شویم.

یشتر مانور سال ۹۰ روی کتاب «تپه جاویدی و راز اشلو» بود
اکبر صحرایی در مورد پرونده‌ی هنری خود در سال ۹۰ وی می‌گوید: بیشتر مانور سال نود روی کتاب «تپه جاویدی و راز اشلو» بود که جایزه شهید غنی پور را در سطح کشور از آن خود کرد و به عنوان کتاب سال برگزیده شد. این کتاب در عرض حدود ده ماه به چاپ پنجم رسید که با توجه به حجم و قیمت کتاب اتفاق قابل توجهی بود. این کتاب روایتی داستانی از زندگی شهید مرتضی جاویدی، فرمانده گردان فجر است که در ۵۱۲ صفحه به چاپ رسیده است.

کتاب «حافظ هفت» هر ۴۵ روز یک چاپ خورد
کتاب « افظ هفت» هم که سفرنامه داستانی امام خامنه ای به استان فارس بود، با آن حجم و قیمت تقریبا هر۴۵روز یک چاپ خورد و در نوع خود منحصر به فرد بود.

کتاب «میشد آن شب نکشمش» بی‌سر و صدا و مهجور جاپ شد
کتاب «میشد آن شب نکشمش» نیز یک مجموعه داستان بیست قصه ای دفاع مقدس است که سال نود توسط انتشارات پالیزان بی سرو صدا و مهجور به چاپ رسید.

مجموعه سه چلدی «دار و دسته دارعلی» در راه است
در ادامه‌ی گفتگو صحرایی از آثاری که در سال جدید روانه بازار کتاب خواهد کرد خبر داد و گفت: در سه سال اخیر درگیر مجموعه ای سه جلدی با موضوع دفاع مقدس بودم که با تغییر نامهای متعدد بالاخره تصمیم گرفتیم نام مجموعه را «دار و دسته دارعلی» بگذاریم. هر یک از کتابهای این مجموعه اسم خاص خود را دارد. نام جلد اول این مجموعه « آمبولانس شتری» ، جلد دوم «گردان بلدرچین ها» و جلد سوم «برانکارد دربستی» است. این مجموعه دو وجهی است و هر کتاب پیام خود را مستقلا به مخاطب می رساند. اما مخاطب با خواندن هر سه جلد لایه دومی از وقایع به دست می آورد. این مجموعه برای مراحل ابتدایی چاپ به نشر سوره مهر سپرده شده است وان شاالله در سال جدید به چاپ خواهد رسید.

۸۰ صفحه از کتاب «زندگی‌نامه امام صادق (ع)» را تاکنون نوشته‌ام
همچنین به سفارش سوره مهر قرار است برای اولین بار زندگی نامه داستانی چهارده معصوم برای مخاطب نوجوان و رده های سنی بالاتر کار شود.
این مجموعه چهارده جلدی است و هر جلد در ۱۵۰ صفحه نگاشته می شود. هر نویسنده روی زندگینامه یکی از معصومین کار می کند. بنده نیز درحال کارکردن روی زندگی نامه امام صادق (ع) هستم و تا کنون ۸۰ صفحه از آن را نگاشته ام. این اثر نیز در سال جاری چاپ می شود.

نگارش «زندگی نامه داستانی شهید حسن حق نگهدار» را شروع کرده‌ام
علاوه بر آن با کنگره سرداران فارس در خصوص زندگی نامه داستانی شهید حسن حق نگهدار قرارداد دارم. این شهید بزرگوار فرمانده گردان بوده و شخصیت طنازی داشته است. به دلیل ویژگی های شخصیتی خاص شهید این کار را شروع کردم که ان شاالله امسال به چاپ می رسد.

کتاب‌های پیشنهادی اکبر صحرایی برای دانش‌آموزان

وی در پاسخ به اینکه در بین آثار خود کدام یک را به دانش آموزان توصیه می کنید، ابراز داشت: همه کارهای من نثر ساده و روانی دارد البته سه اثر از آثارم به نام «شمشاد آرزو» و « کاش کمی بزرگتر بودم» و «معمای کانال ماهی» مخصوص رده سنی نوجوانان است. مطالعه «خمپاره های خواب آلود» و « آنا هنوز هم می خندد» را نیز به دانش آموزان اهل مطالعه پیشنهاد می کنم و در مرحله بعد هم «تپه جاویدی و راز اشلو» و «حافظ هفت» را می توانند شروع کنند.


 
صفحات
نویسندگان
آرشیو مطالب
برچسب ها
امكانات جانبی