تبلیغات
مجله پایداری سرو سرخ ((کانون دانش آموختگان ادبیات پایداری فارس)) - مطالب فروردین 1392
مکان تبلیغات متنی شما
درباره ما
آخرین مطالب
لینکستان
آمار سایت
 
مکان تبلیغات شما مکان تبلیغات شما Create your flash banner online in 5 step

تپه جاویدی و راز اشلو

«تپه جاویدی و راز اشلو» برگزیده جایزه شهید غنی‌پور شد


کتاب «تپه جاویدی و راز اشلو» تالیف اکبر صحرایی در بخش زندگی‌نامه داستانی دفاع مقدس جایزه شهید غنی‌پور به عنوان برگزیده انتخاب شد.


تپه جاویدی و راز اشلو

کتاب «تپه جاویدی و راز اشلو» تالیف اکبر صحرایی در بخش زندگی‌نامه داستانی دفاع مقدس جایزه شهید غنی‌پور به عنوان کتاب برگزیده انتخاب شد.

در این بخش چهار کتاب «سربازها به خانه بر نمی‌گردند»، «وداع یک مرد»، «پسرم یوسف» و «تپه جاویدی و راز اشلو» به عنوان نامزد دریافت جایزه کتاب سال شهید حبیب غنی‌پور معرفی شده‌اند.

اکبر صحرایی نویسنده کتاب «تپه جاویدی و راز اشلو» در خصوص انتخاب این اثر در بخش زندگینامه داستانی عنوان کرد: این اثر در خصوص یک شهید خاص به نام مرتضی جاویدی است؛ تنها شهیدی که امام پیشانی او را بوسیده است. به نظرم دلیل مهم این انتخاب به روایت ساده و روان این اثر باز می‌گردد که در طول 600 صفحه این رمان به چشم می‌خورد و موجب می‌شود افراد بسیاری با آن ارتباط برقرار کنند. نکته دیگر به عملکرد شهید مربوط می‌شود که شاید اگر هر نویسنده دیگری هم به سراغ این شهید می‌رفت، می‌توانست اثر جالب و زیبایی را بنویسد.

او در خصوص این فرمانده شهید گفت: مرتضی جاویدی یکی از فرمانده گردان‌های تیپ ...
:: برچسب‌ها: تپه جاویدی و راز اشلو , اکبر صحرایی , زندگی‌نامه داستانی دفاع مقدس ,
ن : علی رضا کریمی
ت : جمعه 23 فروردین 1392
                                             ملاحظاتی در مورد نقد شعر دفاع مقدس

نقد هنری كه نقد ادبی از زیر مجموعه های آن محسوب می گردد، نوعی تفسیر، تحلیل و ارزشگذاری اثر به منظور درك عمیق آن و یافتن هستی زیبایی شناسانة آن است. پس چه بسا هیچ نشانی از خصومت، مخالفت و ستیزه جویی در نقد ادبی دیده نشود. اما این امر مانع از آسیب شناسی آثار ادبی توسط نقد ادبی نمی شود.
نقد ادبی با تلاش برای یافتن پاسخ به پرسش های زیر در حقیقت به عملی میان رشته ای تبدیل می شود و از جامعه شناسی، سیاست، روان شناسی، فلسفه و حتی دیگر رشته های هنری چون موسیقی، سینما، تئاتر و... كمك می گیرد:
ـ اثر ادبی چیست؟
ـ اثر ادبی چه می كند؟
ـ اثر ادبی چه ارزشی دارد؟
موضوع نقد ادبی می تواند یك اثر ادبی مشخص، گروهی از آثار ادبی :: برچسب‌ها: ملاحظاتی در مورد نقد شعر دفاع مقدس , شعر دفاع مقدس , نقد شعر دفاع مقدس ,
ن : علی رضا کریمی
ت : جمعه 23 فروردین 1392
                                         سیر تحول شخصیت در فیلم های دفاع مقدس

          در میان افرادی كه به جبهه می رفتند افرادی هم بودند كه به اجبار در جنگ حضور داشتند، اما شخصیتی كه در فیلم ها تصویر می شد، نگاهی آرمانی به جنگ و جبهه داشت و در حقیقت به گونه ای دیگر بود. در این فیلم ها آن چیزی كه شخصیت یك رزمنده بسیجی را تعیین می كرد، چیزی جز مدل آدمی با آرمان های حماسی و عرفانی نبود، به همین خاطر این رزمندگان با قهرمانان جنگ غرب خیلی متفاوت بودند.
این ها آدم های خلوت گزیده ای بودند كه جبهه برایشان مفری برای تزكیه درونی محسوب می شد و این جنگ را به نوعی عرصه ای برای آزمایش الهی قلمداد می كردند. بهترین نمونه این شخصیت ها را می توان در آثار مستند شهید آوینی دید كه ...:: برچسب‌ها: سیر تحول شخصیت در فیلم های دفاع مقدس , فیلم دفاع مقدس ,
ن : علی رضا کریمی
ت : جمعه 23 فروردین 1392

جانباز رفیع غفاری، رزمنده ای دلاور و مایه ی مباهات و افتخار نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران است. او با پایمردی و انگیزه و ایمانی قوی، آموخته های خود را در عرصه آموزش و با بارزترین شکل ممکن، در صحنه نبرد به نمایش گذاشت و در طول هشت سال دفاع مقدس، علیرغم چند بار مجروح شدن، توانست با جسارتی بی حد، ۱۴۲ تانک و ۵۱ نفر بر زرهی دشمن بعثی را منهدم کند.

  

رزمندگان غیور دوران دفاع مقدس، حماسه، دلاوری و پیروزی های رفیع غفاری را در جنگ با تانک های فعال دشمن، مشاهده کرده اند و از نزدیک، وی را می شناسند. آوازه ی پیروزی وی، سینه به سینه به هموطنان منتقل شده است. هم اکنون او که دشمن را با توسل به قدرت الهی منهدم کرد، سرمشقی برای جوانان و آیندگان شده است.

او ثابت کرد که با تکیه بر آموزش در زمان صلح و اعتقاد به قدرت الهی، می توان در زمان جنگ خصم زبون را به تسلیم واداشت. در دوران دفاع مقدس، در مدت کمتر از چهار سال، توانست در هفت مرحله، به افتخار ارشدیت نائل گشته، در هر مرحله نیز یک درجه ترفیع بگیرد.

داستان زیر، داستان یکی از فرزندان دلاور این ملت بزرگ است. دلاور مردی که در طول جنگ تحمیلی و مقاطع سرنوشت ساز نبرد، با اتکا به نیروی ایمان، اعتقاد و یاری جستن از ...
:: برچسب‌ها: رفیع غفاری , شکارچی تانک ,
ن : علی رضا کریمی
ت : یکشنبه 11 فروردین 1392

برای نخستین بار در كشور ((كا نون دانش آموختگانادبیات پایداری فارس )) راه اندازی شد.

 

    اكبر كریمی دبیر كانون گفت:((این كانون از اواخر سال 90با همكاری مدیریت ادبیات اداره كل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس استان فارس وبا همراهی هفت نفر از فارغ التحصیلان این رشته ایجاد شد.كریمی هدف از تشكیل این كانون را ارتقاوهدایت كیفی پژوهش های ادبیات دفاع مقدس وتسهیل دسترسی دانشجویان وعلاقه مندان ادبیات پایداری به منابع ارزشمند دفاع مقدس برشمرد وگفت: ((حوزه فعالیت كانون صرفا در مسایل ادبیات پایداری ودفاع مقدس است واعضای كانون بر خودفرض می دانند درجهت رشدوترقی ادبیات دفاع مقدس تلاش نمایند.))

     
:: برچسب‌ها: کانون دانش آموختگان پایداری فارس , بنیادحفظ آثارونشرارزشهای دفاع مقدس استان فارس ,
ن : علی رضا کریمی
ت : یکشنبه 11 فروردین 1392

داستان کوتاه «جنگ» از لوئیجی پیراندللو

داستان کوتاه «جنگ» از لوئیجی پیراندللو
او که سعی می‌کرد دهانش را با دست بپوشاند تا جای دو دندان افتاده‌اش، درجلو دهان، دیده نشود، دوباره گفت: « چرند می‌گویید، چرند می‌گویید. مگر ما برای استفاده خودمان بچه...
داستان کوتاه «جنگ» از لوئیجی پیراندللو (نمایشنامه نویس ایتالیایی) 
مسافرانی که شبانه با قطار سریع السیر رم را ترک کرده بودند ناگزیر شدند تا سپیده دم روز بعد، در ایستگاه کوچک فابریانو که خط آهن اصلی را به سمولمونا متصل می‌کرد، به انتظار قطار کوچک و قدیمی ‌محلی بمانند.
 درسپیده دم زنی تنومند، سراپا سیاه پوش، همچون بسته ای بی شکل از واگن درجه دوم دودزده ودم کرده ای سر درآورد که پنج نفر شب را در آن گذرانده بودند. پشت سر او، شوهرش، مردی ریزاندام، لاغر و تکیده، نفس نفس زنان و نالان باچهره ای رنگ پریده و چشمهای کوچک و گیرا، که شرم و بی‌قراری درآنها خوانده می‌شد، پا به قطار گذاشت.
مرد که سرانجام جای ...:: برچسب‌ها: داستان کوتاه , داستان جنگ , لوییجی پیراللو , نمایشنامه نویس ایتالیا ,
ن : علی رضا کریمی
ت : یکشنبه 11 فروردین 1392
 

 


 
صفحات
نویسندگان
آرشیو مطالب
برچسب ها
امكانات جانبی